Drobečková navigace

Úvod > Občan > Aktuality > Naučná stezka "STŘEZMÁ"

Naučná stezka "STŘEZMÁ"pexeso.jpgVez_poznani.jpg

 

 

NAUČNÁ STEZKA „STŘEZMÁ“

 

V měsíci září roku 2023 se nám podařilo zrealizovat prostřednictvím firmy LESNÍ SVĚT naučnou stezku „Střezmá“ vedoucí od budovy základní školy po hrázi rybníka Střezmá a končící v kaštanové aleji u sportovního areálu.

Stezka je osazena šesti naučnými a jedním hracím prvkem. Celá trasa je označena čtyřmi směrovými tabulemi a spoustou zelených šlápot.

Výchozím bodem je „Věž poznání“ za budovou základní školy. Druhé stanoviště se nachází na lesní cestě k rybníku Střezmá a je to „Otočné kolo“ – správnými otočením přiřadíte list a plod ke stromu. Pod odklopnou tabulkou je správné řešení.

Třetí zastavení na hrázi rybníka Střezmá „Biotop rybník“ zobrazuje danou lokalitu a jejich obyvatele.

Když vydržíte a pod Pasekami odbočíte ke sportovišti mezi starými borovicemi najdete mnoho přírodních mravenišť. Abyste zjistili, jak žijí mravenci, se dozvíte na čtvrtém zastavení „Mravenci a mraveniště“.mravenci a mraveniště.jpg

Pátá tabule „Hlasy lesa“ je umístěna na okraji lesa, kde po načtení QR kódu do svého telefonu si můžete poslechnout hlasy zvířat.

Šestý naučný prvek jsou „Otočné hranoly“ umístěné pod kaštany u sportovního areálu. Hranoly jsou potištěné ze čtyř stran a přiřazují se k sobě dvě správné části. Posledním zastavením je hrací prvek „Pexeso“.

Věříme, že podobné realizace přispějí k tomu, že naše děti budou mít základní znalosti o přírodě a budou vědět, že vejce snáší slepice a kráva opravdu zatím fialová není, i když kdo ví.

 

Celá akce proběhla díky jednomyslné podpoře zastupitelů obce z rozpočtu obce Olešnice. Protože máme kladné ohlasy, jak na umístění tak na téma stezky, zvažujeme v příštím roce její rozšíření. Děkujeme vlastníkům pozemků za souhlas s umístěním tabulí.

 

Na závěr vám přejeme, abyste si užili hodně radostných okamžiků s vašimi dětmi na procházkách po naučné stezce „STŘEZMÁ“.

           

                                                                                                                                                                  Zastupitelstvo obce Olešnice

                 Mapa umístění naučných tabulí

 Naučná stezka STŘEMÁ mapa tabulí.jpg

 

 

 


logo-pvs
logo-vc
logo-kk